Alışveriş,  Güncel

Alışveriş! İhtiyacı Anlamak

Alışveriş; bütüncül sağlık ve bu anlamda atılacak yeni adımlar ile dönüşüm, yeni edinilecek alışkanlıklar kendimize ve özümüze dönüşte inanılmaz ve farkındalıklarla dolu bir yolculuk olacak.

Benim içinde öyle oldu ve geriye dönüp baktığımda hep şükrediyorum.

Temiz beslenmeye ve farkındalıkla yaşamaya başladığım ilk geçiş döneminde ekonomik anlamda zorlanmamak adına uyguladığım en doğru adım gereksiz eşya ve kıyafet alışverişimi sonlandırmak oldu. Bir ürün almadan önce durup kendime ‘gerçekten ihtiyacın var mı’ sorusunu sormayı alışkanlık haline getirdim.

İlk zamanlar kucağımda birçok eşya ile kabine girip hepsini deneyip her seferinde kendime o kilit soruyu sordum ‘gerçekten ihtiyacın var mı?’ hemen hemen her seferinde hiçbir ürün almadan mağazadan çıktım. Bir süre sonra alışveriş merkezlerine de gitmez oldum.

Hafta sonu alışveriş merkezlerinde geçirdiğim ne ölü zaman, evimi doldurduğum ne çok gereksiz eşya varmış zamanla anladım. O günlerden bu zamana 3 yılı aşan bir zaman geçti.. Bu süreçte aldıklarım gerçekten ihtiyacım olan elzem ihtiyaçlar oldu ve sayılıdır. Tüm endüstriyel ürünler biz sürekli alalım-tüketelim üzerine kurulu, reklamlar ile sürekli alışveriş yapma ihtiyacı algısı yaratılıyor. İndirimde alalım, onun modası geçti giyilmez yenisini alalım, bunun bir üst modeli çıktı alalım, sosyal medyada herkes de var bende alayım…… diye liste uzar gider.

Bu anlamda sizden ricam olabildiğince tüketici değil türetici olmanız hatta var olanları dönüştürüp üretici dahi olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir