Ben bu yoldan geçtim,  Güncel,  Tedavi

Dönüşüm başlıyor

Bu algının ilk yıkıldığı yer fotoğrafta gördüğünüz parkta gerçekleşti.. bu çiçek ve arıyı oturup saatlerce izlediğim anlar yaşadım orada..durdum ve sadece durdum..bugüne kadar hayatımda ilk kez durduğumu orada anladım. Bir çiçeği izlemenin bu kadar keyifli olabildiğini, çiçekte, arıda, varoluşta kendimden parçalar bulup onların bir araya gelişini hissetmek ve kendimi bildim bileli ilk defa bir bütün olarak hissetmem inanılmaz bir duyguydu 🙏🏻

Bu fotoğrafı her gördüğümde (ki her zaman hatırlamak için profil resmim yaptım) tedavimin ilk günleri gelir aklıma..yaşadığım inanılmaz değişim ve dönüşüm..tedavimin ilk önemli adımı da bu oldu diyebilirim.
Hastalığımın ilk teşhisinde süreci rahat sürdürebilmem için ‘hastalığımı kabul etmem ve onunla yaşamaya alışmam’ tavsiye edilmişti. Yani öğrenilmiş çaresizliği benimseyecek iyi ya da kötü ilerleyen tüm süreci kabul edecektim. Herkes böyle yapıyordu ve haricinde bir girişim sadece beni yıpratacaktı!..Hastaya değilde hastalığa yönelik medikal tedavi seçeneği vardı ve bu seçenek tek başına! benim, senin ya da onun için en doğrusuydu?!?

Klinikte sorduğum sorulardan birine kliniğin kurucusu olan hekimin verdiği yanıt basit ama benim için çok çarpıcıydı mesela. Ve bu güne kadar neden bunu hiç düşünememiştim..
Sorduğum soru..
“Uygulayacağınız tedavide MS tedavisine zıt yöntemler var ve bundan zarar görür müyüm?”
Cevap ise..
“MS bir hastalık değil aslında sonuç. Buna neyin sebep olduğunu birlikte bulmaya çalışacağız ve bunu ortadan kaldıracağız” oldu. Bu cevap kafamda şimşeklerin çakmasına ve aydınlanmama sebep olmuştu. Evet bu sıkıntıyı kabul ediyorum ama yapabileceğim bir şeyler mutlaka olmalıydı. Buna bedenimde bilmediğim ya da çözülemeyen herhangi bir şey sebep olmamıştı 😊 yani benim ve kontrolüm dışında gerçekleşmiyordu olanlar.

Geriye dönüp hastalığımın ilk ortaya çıktığı zamanı düşündüğümde..
bedenen ve ruhen kendimi en çok zorladığım, stres, uykusuz geceler ve tabiki çok kötü beslenmenin bir araya geldiği bir dönemdi.
Yani yaşadığım bu sıkıntının mutlaka bir sebebi vardı ve baş kahramanı bendim, bu durumu düzeltmek için en büyük sorumluluk yine bana düşüyordu..
devamı gelecek #benbuyoldangeçtim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir