Ben bu yoldan geçtim,  Sağlıklı Beslenme,  Tedavi

Sonbahar Bitmiş Kış Gelmişken

Sonbaharla vedalaşmamıza sayılı günler kaldı 🙈 önüme eskilerden, hatta hastalığım öncesi bu fotoğrafım düştü.

Fotoğrafa bakınca baharı şimdiden özlediğimi hissettim.

Fotoğraf bahane, bana çokça gelen soruyu kısaca hikayemden bahsederek cevaplamak istiyorum.

“Almanya’da hangi klinikte tedavi gördüm?”

Tedavi gördüğüm klinikten öte tedavimin bütüncül bir yaklaşım benimsenerek gerçekleşmesi, sonrasında ise benim beslenme ve yaşam tarzı değişikliğim, iyileşmemdeki en büyük etken oldu. MS hastalığı, tüm oto-immün ve hatta kronik hastalıklarda iyileşmeye giden yol hastalığa sebep olan kök sebebin bulunmasından geçiyor. Sebebi bakteriler, virüsler, toksik yük, beslenme bozukları, sürekli stres, ağır metaller, alerjiler vb….. olabilir.

Benim hastalığımın tetikleyicisi Lyme yani bakteri kökenliydi ve gittiğim klinik MS değil Lyme tedavisi uygulayan bir klinik. Bakteriye yönelik bir tedavi protokolü olsa da bir çok tamamlayıcı tedaviyi de içinde barındıran bir tedavi şekliydi. Yani şu an sıklıkla duyduğunuz Fonksiyonel Tıp tedavisi gördüm. Ağır metal tedavisinden, ozon tedavisine, detoksifikasyon, hormon-vitamin-mineral-antioksidanlar-probiyotik takviyeleri ile sistemin yeniden düzene sokulması, bağırsaklarda onarım, kullandığım bakım ürünlerinin değiştirilmesi gibi hepsini kapsayan bir tedaviydi.

Gelelim en can alıcı noktaya 😅 peki tedavi 2 haftada sonlandı mı? Tabiki hayır..döndüğümde yaşadığım farkındalık ile beslenme, yaşam tarzı değişikliği ve bunları sürdürülebilir şekilde hayatıma adapte etmem tedavimin devam eden en önemli parçasıydı.

Beslenmemin, temizlik ve bakım ürünlerimin değişimi, işten ayrılmam, stres yönetimi için uyguladığım yöntemler…kısacası kendimi tanıma, sevme, değer verme yolculuğum ve bunlar için çaba göstermem bütünü oluşturan önemli parçalardan.
Bütüncül tedavi yaklaşımı benim tedavi gördüğüm dönemde ülkemizde yoktu ve Almanya’ya gitme sebebimde tam olarak buydu.
Özellikle bir hastalığınız varsa bu tedavi yaklaşımlarını benimsemiş bütüncül bir hekimden ve diyetisyenden destek almanız iyileşmeye giden yolda atacağınız en doğru adım olacaktır 😊

Konu bahardan nerelere geldi 😂
Kronik bir hastalığınız varsa, yaşınız kaç olursa olsun, hayatınızın 2. baharını yaşamak sizin elinizde 🍀
 #benbuyoldangeçtim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir