Güncel,  Sağlık Önerileri,  Sağlıklı Beslenme

Kombucha

Gelelim kendi kombucha hikayeme. Hikayemi anlattığım videolarımda da bahsettiğim gibi benimde oto-immün bir hastalık hikayem bulunuyor. Sağlıklı beslenme ve bütünsel sağlık konularında araştırma ve kendimi bu yaşam şekline adapte etme sürecim bu hastalık hikayemin 1 sene sonrasına dayanır. Hastalık ve hastalığa sebep olabilecek etkenlerin ne olabileceği ile ilgili araştırmalarım ile kendimi derya deniz bilgiler içeren ve her geçen gün güncellenen bütünsel sağlık anlayışının içinde buldum.

Probiyotik ve fermente gıdalar

Probiyotik ve fermente gıdalar ile tanışıklığım da o yıllarda oldu. İlk olarak evde kendi yoğurdumuzu mayalamak, evde kendi kefirimizi üretmek, turşular, sirkeler, ekşi maya, kombucha derken… 😅 evde bir çok dost bakteri kolonisinin hayatını idame ettirdiği mantar ve mayalar ile birlikte yaşamaya başladık.😂

Bütünsel sağlık sadece bu saydıklarımdan ibaret olmasa da bağırsak sağlığı ve dolayısıyla sağlıklı yaşamın en büyük yardımcılarından diyebiliriz.

Yorumlarda gelen sorulara cevaben; Sağlıklı doğal gıdalar ve fermente tüm gıdalar herkes de aynı etkiyi yaratmayabilir. Kefir bir çoğumuza iyi gelirken bir çoğumuz da intolelerans yaratabilir. Bu bal, süt, gluten, ev yoğurdu dahi olsa yoğurt, peynir, domates, biber, patlıcan, pancara karşı bile yaşanabilir. Bunu deneyimleyerek ve bedeninin ne cevap verdiğini gözlemleyerek kişinin kendisi anlayabilir. Fermente edilmiş süt ürünlerini gayet rahat tüketebilirken, sütün beni hastanelik etmeye yettiği ya da fermente edilmiş siyah ya da tosya pirinci rahatlıkla tüketebilirken, normal pirincin yine hastanelik olmama yettiği gibi örnekler anlatmama daha yardımcı olabilir.😊

Fermente gıdaların tüketiminde bahsettiğim ‘iyileşme krizi’ etkilerinden ve herhangi bir intolerans gelişip gelişmeyeceğini gözlemleyebilmeniz için dozaj çok önemlidir. Az miktarda başlayıp detoks ve kötü bakterilerin yok olması sürecinde ortaya çıkan toksik maddelerin atılımını kolaylaştırmak açısından su tüketiminiz de çok önemlidir.

Doğal bir ürünün dahi zehir mi yoksa şifa mı olabileceğini dozajı belirler. Çok faydalı diye oturup bir kase balı tüketemeyeceğiniz gibi tüm faydalı ürünlerde de aynı durum geçerlidir.
Su içme yarışması sonrası hayatını kaybeden bir kişinin dahi olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. ☝Yani her şeyde olduğu gibi “azı karar çoğu zarar” diyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir