Sağlık Önerileri,  Sağlıklı Beslenme,  Tarifler,  Videolar

Probiyotik Turşu / Lakto – Fermente Turşu Tarifi (3 Farklı Çeşit)

Turşu deyince aklıma hep bu sahne gelir ?
Yerlerinde nur içinde yatsınlar ??
Sirke miii, limon suyu muuu ?
(Bu arada tat ve aromadan limon kullanılabilir)
Aslında gerçek lakto-fermente turşuda ikisini de kullanmıyoruz ? tüm o kavgalar boşunaymış ? Sebzelerde bulunan yararlı Laktobasiller, yani bize dost bakteriler tuz ile sebzeleri fermente ederek turşuya dönüştürüyorlar. Laktobasiller asit ve tuzu seven bakterilerdir.
Eskiden insanoğlu sebze ve meyveleri mevsiminde en bol zamanında toplar ya kurutur ya da turşu kurarak saklardı. O zamanlar buzdolapları ya da her mevsim her sebze meyveyi üreten seralar ve koruyucu katkı maddeleri de yoktu. Tarım ilacı ya da gdolu ürünler, gıda teröristleri de yoktu.
Turşu o dönemlerde doğal kaya tuzu ve kaynak suyuyla toprak çömleklerde kurulurdu.
Yararlı bakterileri meyve ya da sebzelerde doğal olarak bulunurdu. Şimdilerde ise tarım ilacı vb. etkenlerden dolayı bu Laktobasilleri bulmak biraz zorlaşıyor. Turşu ya da sirke kurarken en önemli konu ise kullanılan sebze ya da meyvenin doğalını bulabilmek. Sirke normalde fermente bir sıvı olsa da turşuya kullandığınızda sebzeleriniz korunur ama fermentasyon ve probiyotik özelliğini yitirir. Bu sebeple sirke ya da limon tuzu kullandığınızda sadece sebzeleri çürütmemiş olursunuz.
Sirke asedik asit olduğundan her yapıya egemen olur. Probiyotik bakteriler ise laktik asit fermentasyonu yaparlar.
“Bütün bunlara ilaveten bu bakteri kültürleri size sebze ve meyvelerdeki vitamin ve mineralleri organizmanın kullanımına hazır hale getirip, vitamin değerlerini de arttırıyor. Yani lahana turşusu içinde, lahanadan çok daha fazla C vitamini barındırıyor.” ➡️alıntıdır
Lakto- fermente turşu eskiden olduğu gibi sadece tuz ve suyla kurulamasa da (doğal ilaçsız ürün bulabilirseniz kurulabilir) probiyotik ve fermente özelliklerini koruyarak yardımcı ürünler kullanarak fermantasyonu başlatabiliyoruz. Başlangıç mayası olan bu ürünler; kefir altı suyu, peynir altı suyu ya da bir önceki kurduğunuz lakto-fermente turşu suyudur.

Probiyotik beslenmenin önemi günümüzde artık daha iyi anlaşılmaya başladı. Laktoz intoleransı olanlar için probiyotik tercih bu turşular ve suları olabilir.

Kanalıma abone olarak beni destekleyebilir ve videolarımı da kaçırmazsınız.. (Beğenmeyi de unutmayın ;)) Linki buraya bırakıyorum

https://www.youtube.com/channel/UC_WopN7UPH2WG9ceobG_f8Q

Kısa bilgiler içeren paylaşımlarıma ulaşmak ve beni daha yakından tanımak için

İnstagram Hesabım: https://www.instagram.com/metropolde.1.kucuk.sifahane/

Facebook Hesabım:
https://www.facebook.com/metropolde1kucuksifahane/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir