Sağlıklı Beslenme,  Tarifler,  Videolar

Bakliyat – tahıl – kuru yemişlerde filizlendirme ve fermantasyon işlemleri / neden ve nasıl yapılır?

Tahıllar, bakliyatlar ve kuruyemişleri fermente etmek ya da filizlendirerek tüketmek zararlarını en aza indirip faydalarını da kat kat arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. Neden filizlendirerek ya da fermente ederek kullandığımız hakkında detaylı bilgileri instagram hesabımda dönem dönem paylaştım. Üzerine en çok soru aldığım konulardan birisi olduğu için bakliyat, tahıl, kuruyemişleri fermante etme ve filizlendirme, tamamını tek bir videoda tek tek aşama ve yöntemleri videolu anlatım ile aktarmak istedim 😊

Bu ürünlerde uygulanan fermantasyon işleminin, hem ürünün besinsel kalitesini artırdığı hem de üründe çeşitli biyoaktif bileşiklerin oluşumuna sebep olduğu ortaya konmuştur. Bu da faydalı probiyotik mikroorganizmaların çeşitliliğini artırarak bağışıklık sitemimize fayda sağlamaktadır.

“Yapılan bir çalışmada, laktik asit bakterilerinin fermantasyonu sonucunda fitat içeriğinin önemli miktarda düştüğü, diğer yandan laktik asit bakterilerinin fitat degradasyonunda direk olarak rol almadığı, endojen fitaz enziminin aktivasyonunu sağlayarak ortam koşullarını oluşturduğu ifade edilmiştir (Reale vd., 2007). Fitaz enzimi, fitatı defosforize ederek, fitatın serbest inorganik fosfata ve inositol fosfat esterlerine dönüşümünü sağlamaktadır (Mukhametzyanova vd., 2012). Bu dönüşümün, çözünür demir, çinko ve kalsiyum miktarında artırıcı etki oluşturduğu bildirilmiştir. Tannin seviyesindeki düşüşün de, demir minerali absorpsiyonunda önemli düzeyde artış sağladığı rapor edilmiştir (Kohajdova ve Karovicova, 2007).”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir