Güncel,  Sağlık Önerileri,  Sağlıklı Beslenme,  Tarifler,  Videolar

Sauerkraut / Ekşi Lahana Turşusu (Probiyotik Zengini Süper Gıda)

Sauerkraut / Ekşi Lahana Turşusu
Adında da anlaşılacağı gibi Almanya kökenli doğal fermantasyon ile elde edilen, probiyotik, K vitamini, A vitamini ve C vitamini zengini süper bir gıdaya dönüşen lezzetli bir turşu çeşidi.
Sirkesiz, limon tuzsuz ya da susuz turşuyu artık biliyoruz. Sauerkrautta ise bir üst düzeye (aslında eskiye giderek) çıkarak su da eklemiyoruz ? A aaaaa şaşırmış artık bu kız demeyin bu turşu eski dönemlerde Roma ordusu ve uzun deniz yolculuklarında denizcilerde iskorbüt hastalığını önlemek amacıyla sıklıkla tüketiliyormuş. Hatta lahanada bulunan glucosinatların DNA hasarı ve hücre mutasyonlarını azaltarak kanseri önlediği ve kanserli hücre büyümesini azalttığı yönünde 2002, 2005, 2012 tarihli araştırmalarda bulunuyor (araştırarak daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz).
Akne sorunu olan ergenlik döneminde ki çocuklar için içeriğinde bulunan sülfür ve probiyotik özelliğiyle tedavi edicidir. Eski İrlanda güzellik iksirinde bu turşu suyu yer alıyor ?
Almanya kökenli, faydaları saymakla bitmez bu turşu ilk olarak Avrupa’ya sonrasında Amerika’ya yayılmış. Günümüzde de bu bölgelerde sıklıkla tüketilmektedir. YouTube da sauerkraut yazdığınızda bir çok yabancı tarifin olduğunu da göreceksiniz ?
Fermentasyon esnasında bakteriler lahananın içeriğinde bulunan selülozu yıktığı için gaz yapıcı özelliğini de ortadan kaldırıyor ve sindirim için faydalı hale dönüşüyor.
E daha ne olsun ? hadi kışa bomba gibi girmek için turşularımızı kuralım ve hastalıkları al aşağı edelim ??

Kanalıma abone olarak beni destekleyebilir ve videolarımı da kaçırmazsınız.. (Beğenmeyi de unutmayın ;)) Linki buraya bırakıyorum

https://www.youtube.com/channel/UC_WopN7UPH2WG9ceobG_f8Q

Kısa bilgiler içeren paylaşımlarıma ulaşmak ve beni daha yakından tanımak için

İnstagram Hesabım: https://www.instagram.com/metropolde.1.kucuk.sifahane/

Facebook Hesabım:
https://www.facebook.com/metropolde1kucuksifahane/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir